Share this post on:

Na zachodnim brzegu Nilu, w niewielkiej odległości od Karnaku znajduje się Świątynia Hatszepsut, jedynej kobiety faraona, która panowała w XV w. p.n.e. Świątynia została wykuta w skale, jest trzypoziomowa, a poszczególne poziomy są połączone ze sobą rampami.

Co znajdziemy na terenie świątyni jedynej kobiety faraona?

Oprócz świątyni, na terenie znajduje się również grobowiec królowej Hatszepsut. Świątynię zdobią trzy bardzo duże tarasy ozdobione symetrycznie umieszczonymi kolumnami. Gdy miniemy tarasy dojdziemy do dziedzińca, nazywanego dziedzińcem słońca, a następnie dojdziemy do kaplicy i sanktuarium. Całość jest pięknie i bogato zdobiona reliefami, które przedstawiają historie z życia Hatszepsut, między innymi jej narodziny, ale są tez freski, na których można zobaczyć w jaki sposób odbywał się transport dwóch wielkich obelisków do Karnaku.

Na dolny taras przechodzi się przez pylon, następnie dochodzi się do rampy, która prowadzi na kolejny taras. Każdy następny taras jest wyższy o portyki, które na nim stoją.

Na drugim tarasie mieści się kaplica Anubisa i kaplica Hathor. Na najwyższym tarasie stoją posągi Hatszepsut, a na środku znajduje się sanktuarium składające się z trzech osobnych kaplic.

Warto wiedzieć, że polscy archeologowie mają duże zasługi w rekonstrukcji restauracji kompleksu, a szczególnie górnego tarasu. Dzięki ich pracy kompleks świątynny mógł zostać wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Piramida Łamana została wybudowana w 2620 r. p.n.e. za panowania faraona Snorfu przedstawiciela IV dynastii. Faraon ten jest uważany za jednego z większych budowniczych Egiptu.

Piramida Łamana jest jedyną tego typu konstrukcją na świecie, a swoją nazwę zawdzięcza zmianie nachylenia kąta ścian bocznych na mniej więcej połowie wysokości. Przypuszcza się, że taka konstrukcja została wymuszona przez to iż piramida została postawiona na stosunkowo mało stabilnym gruncie iw raz ze wznoszeniem ścian zaczęły one pękać, a zabieg zmiany kąta nachylenia temu zapobiegł. Centrum piramidy stanowi osiem stopni postawionych z bloków, które następnie zostały obudowane kośnymi ścianami. Całość była pokryta z zewnątrz białym wapieniem. Również komora grobowa była wykończona płytami białego wapienia.

Nadal prowadzi się w tej piramidzie wiele badań archeologicznych, ponieważ w czasie jednego z nich prowadzonych za pomocą endoskopu ujawniono istnienie poniżej korytarza i komory grobowej dodatkowych komór i pomieszczeń. Naukowcy zakładają, że miały one za zadanie odciążenie całości konstrukcji. Ale czy tak było w rzeczywistości póki co nie wiadomo.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *