Share this post on:

Łamana Piramida Snofru w Dahszur stanowi jeden z największych zabytków starożytnego Egiptu. Na miłośników historii, pragnących podążać śladami dawnych dziejów czeka tutaj moc wrażeń i niezapomnianych emocji. Zwiedzenie Łamanej Piramidy stanowi idealne uzupełnienie wycieczki do słynnej Gizy.

Piramida Snofru – historia i zwiedzanie Dahszur

Budowa Piramidy Łamanej rozpoczęła się między 12 a 15 rokiem panowania faraona Snofru, uważanego za największego budowniczego w dziejach Egiptu, zaraz po przeniesieniu nekropolii z miasta Medum do Dahszur. Na skutek osunięcia gruntu grobowca doszło do zmiany kąta nachylenia na wysokości 41,9 m z 55 stopni do 44,3 stopni, co doprowadziło do załamania kształtu grobowca. Ze względu na swoją nietypową formę piramida zwana jest Łamaną, Romboidalną lub też Stępioną.

Wewnątrz piramidy znajduje się podwójny system komór. Do niższego systemu prowadzi korytarz, wiodący od strony północnej w dół na głębokość 22,5 m, który składa się z przedsionka w kształcie szybu oraz komory o sklepieniu wspornikowym. Do komory głównej od strony zachodniej wiedzie zaś korytarz liczący 87,7 m. Obecnie komora główna nie jest dostępna dla turystów. Na skutek szkód budowlanych postanowiono ją zamurować. Na komorze grobowej oraz płycie zewnętrznej okładziny wypisano czerwoną ochrą imiona faraona Snofru.

W przeszłości do boku Piramidy Łamanej przylegała kaplica grobowa ze stołem ofiarnym oraz dwoma wapiennymi stelami. Do czasów obecnych zachowała się tylko jedna z nich, która przedstawia faraona na tronie, w jubileuszowym stroju ceremonialnymi i podwójnej koronie. Na zewnątrz podziwiać można niewielką piramidę satelitarną, znajdującą się w obrębie muru okalającego Piramidę Stępioną. Piramida satelitarna liczy zaledwie 21 m wysokości i posiada 53 m długości u podstawy. Przed wejściem zlokalizowana jest kaplica do składania ofiar.

Zwiedzanie Łamanej Piramidy Snofru pozwoli przenieść się w pełen zagadek świat starożytnego Egiptu. Długi korytarz prowadzący do zabytkowych komór, przedstawiająca faraona stela oraz należąca do kompleksu piramida satelitarna ukazują niezwykłe zdolności architektoniczne władcy Snofru. Wycieczka do Dahszar pozwoli oderwać się od codzienności.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *