Share this post on:

Egipt to nie tylko mekka dla osób utożsamiających wczasy z rozrywką i zażywaniem słonecznych kąpieli. Miłośnicy historii, zafascynowani odkrywaniem tajemnic starożytnych dziejów, poczują się tutaj jak w raju. Oprócz zachwycających swym ogromem piramid w Sakkarze oraz antycznych miast Egipt przyciąga także bogato wyposażonym Muzeum Egipskim w Kairze, gdzie można cofnąć się o kilka tysięcy lat wstecz i poznać niezwykle intrygującą kulturę jednej z najstarszych cywilizacji.

Czym jest sławne egipskie muzeum?

Egipskie Muzeum Starożytności gromadzi pokaźną kolekcję zbiorów pochodzących z czasów antycznych na dwóch piętrach. Eksponaty na parterze uporządkowane są w kolejności chronologicznej, zaś na pierwszym piętrze tematycznie. Podczas wycieczki po muzeum warto przede wszystkim zobaczyć rzeźby z okresu Starego, Średniego i Nowego Państwa, kopię kamienia z Rosetty, skarby Tutenchamona, Salę Królewskich Mumii oraz zbiór starożytnej biżuterii.

Zwiedzanie atrakcji kairskiego muzeum

W takcie zwiedzania uwagę większości turystów przykuwają także eksponaty związane z faraonem Echnatonem, heretykiem, który dokonał w Egipcie religijnego przewrotu wywyższając spośród wszystkich bóstw boga Atona. W galerii znajduje się także podobizna żony Echnatona, królowa Neferetiti, uważana za niebywałą piękność. Spośród wszystkich atrakcji, które oferuje muzeum warto zatrzymać się na dłużej w salach poświęconych faraonowi Tutenchamonowi. Jego nienaruszony szczerozłoty grobowiec został odkryty w 1922 r. przez archeologa Howarda Cartera. Prawdziwą atrakcją oprócz grobowca stała się również pośmiertna złota maska faraona zdobiona kwarcem, obsydianem oraz lapis lazuli.

Dodatkowo płatną, lecz cieszącą się niezwykle dużym zainteresowaniem, częścią muzeum jest Sala Królewskich Mumii. Wstęp dla osoby dorosłej wynosi 70 EGP, zaś dla studentów 35 EGP. Przyjrzeć się tutaj można mumiom najważniejszych faraonów np.: Ramzesa II, Totmesa II czy Setiego I. Ciekawostkę może stanowić fakt, iż naprzeciwko zlokalizowana jest sala mumii zwierzęcych, znalezionych w obrębie całego kraju, gdzie zobaczyć można zabalsamowane szczątki myszy, ryb oraz psa.

Muzeum Egipskie w Kairze to obowiązkowy punkt w planie podróży dla każdego, kto pragnie zgłębić tajemnice antycznej kultury kraju. Ociekający złotem grobowiec i pośmiertna maska Tutenchamona, mumie królewskie, eksponaty związane z faraonem Echnatonem i wiele innych atrakcji czeka na żądnych wrażeń pasjonatów archeologii.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *