Share this post on:

Egipt to kraj, w którym niemal na każdym kroku znajduje się miejsce, budowla czy artefakt, który jest ogromnie istotny pod względem historycznym. Jednym z takich zabytków jest niewątpliwie Medinet Habu. To zespół ruin ulokowanych na lewym brzegu Nilu, na przeciw Luksoru w Górnym Egipcie. Zakątek ten jest niezwykle interesujący – otaczają go zaś takie perełki jak Dolina Królowych, Dolina Królów i wiele innych niezwykłych świątyń.

Zwiedzanie atrakcji Górnego Egiptu

Zespół ruin Medinet Habu kryje w sobie świątynię Amenhotepa oraz Ramzesa III. Dawniej był to znany ośrodek kultu Amnona, do którego można dojść przez wysoką wieżę ze żłobieniami. To jedna z największych świątyń w całych Zachodnich Tebach. Zwiedzających niewątpliwie zachwycą rekwizyty, które pozostały tutaj po poprzednich władcach oraz przepiękne reliefy, czyli płaskorzeźby przedstawiające sceny religijne i bitewne.

Kiedyś wewnątrz zabytku można było odnaleźć warsztaty, mieszkania urzędników i kapłanów, budynki administracyjne oraz magazyny. Było to właściwie centrum administracyjne Teb. Miejsce niezwykle istotne. Mieszkańcy żyli tu aż do IX wieku, budowali oni tu również kaplice grobowe oraz groby.

Cały kompleks ma charakter fortyfikacyjny. Jego budowa opierała się na kananejskich fortecach, które były podobne. Medinet Habu to kilka kaplic, które były poświęcone kultowi Amona oraz przepiękna Brama Południowa ulokowana pomiędzy dwoma wieżami. Najlepiej zachowanym zakątkiem całego kompleksu jest Świątynia Ramzesa III.

By dostać się do Medinet Habu najlepiej przyjechać do Luksoru i stamtąd wybrać się na zwiedzanie. Bilet wstępu kosztuje tu 20 LE, jest on połączony z wejściem do Ramasseum. Warto tutaj dodać, że Egipt posiada bardzo mało miejsc tego typu, więc warto w czasie poznawania cudów tego kraju udać się właśnie tutaj. To nie lada gratka przede wszystkim dla miłośników sztuki i archeologii.

Medinet Habu to kompleks ruin, który porusza nie tylko ciekawą historią, czy unoszącą się tu atmosferą. To także interesujące miejsce pod względem poznania bliżej kultury dawnego Egiptu. Niezwykłe świątynie, płaskorzeźby i widoki sprawiają, że zakątek ten na długo pozostanie w pamięci odwiedzają

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *