Share this post on:

Kolosy Memnona zostały wybudowane około 1370 r p.n.e. i przedstawiają faraona Amenhotepa III z XVIII dynastii. Posągi są jedynym, co pozostało z wybudowanej na cześć tego faraona świątyni grobowej. Sama świątynia została najprawdopodobniej zniszczona około 1210 roku p.n.e. w wyniku trzęsienia ziemi, którego doświadczył Egipt. Reszty zniszczenie dokonał wylewający cyklicznie Nil.

Zwiedzanie egipskich posągów

Każdy z posągów ma około 18 m wysokości i waży średnio 800 ton. Na bokach posągów zostały wyrzeźbione postacie żony Amenhotepa oraz jego matki. Same posągi wykute są z kwarcytu i przedstawiają siedzącego na tronie faraona. Obecnie ma się wrażenie, że posągi strzegą pustej przestrzeni, niemiej jednak brak innych budowli nie umniejsza wrażenia jakie wywierają na zwiedzających.

Są tez doskonałym świadectwem tego, że nawet największe budowle wzniesione ręką człowieka mogą się nie oprzeć żywiołom natury. A faraonowie wznosząc te olbrzymie konstrukcje na swoją cześć z pewnością chcieli zapewnić sobie dzięki nim nieśmiertelność i z pewnością niektórym się to udało, bo nadal dzięki takim budowlom jak choćby Kolosy Memnona pamięta się o władcach starożytnego Egiptu, którzy żyli tysiące lat temu.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *