Share this post on:

Świątynia w Karnaku znajduje się w odległości około 2,5 km od Luksoru i jest oczywiście punktem obowiązkowym na liście każdego szanującego się turysty, który zwiedza Egipt. Kompleks świątynny jest poświęcony bóstwom Amonowi Re, Montu i Mut.

Co warto zobaczyć w Karnaku?

Każdemu z bóstw jest poświęcona osobna świątynia, są one połączone szeregiem alei procesyjnych, które w sumie mają około 1,5 km długości, a szerokie są na 700 m. Świątynie były budowane za panowania kilku faraonów, w sumie całość trwała około 1500 lat, w czasie których kończono budowę, decydowanie o ich rozbudowie, czy po prostu dokonywana napraw konserwacyjnych. W centralnym punkcie kompleksu znajduje się świątynia Amona, natomiast te poświęcone pozostałym bóstwom były dobudowywane wokół niej. Świątynia była bogato zdobiona w reliefy, które przestawiają walki faraonów z Hetytami a także Nubijczykami. Są także obrazy przedstawiające faraonów w otoczeniu bogów.

Do świątyni Amona jak i do innych prowadzi aleja procesyjna, a po jej obydwu strona stoi czterdzieści posągów sfinksów z głowami barana. Idąc aleją przechodzimy mijamy pylon i wchodzimy na dziedziniec, za którym stoi kolejny pylon, a za nim sala kolumnowa. Przed drugim pylone stoją olbrzymie posągi Ramzesa II

Gdy miniemy drugi pylon wejdziemy do Sali hypostylowej, która sprawia monumentalne wrażenie. Stanowią ją 134 kolumny, które tworzą świątynię o wymiarach 102 na 53 m, kolumny są bardzo wysokie, najwyższe mają po 23 m, ich zwieńczenia są pięknie ozdobione rozkwitającymi kwiatami papirusu. Za salą hypostylową stoi trzeci i czwarty pylon, pomiędzy nim zaś można podziwiać ogromny 30 metrowy obelisk, który został wykonany z jednego bloku skalnego z polecenia królowej Hatszepsut.

Cały kompleks świątynny w Karnaku od 1979 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Więcej o historycznych miejscach w Karnaku można przeczytać na podroze.gazeta.pl

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *