Share this post on:

Piramidy w Gizie to z pewnością jeden z najbardziej znanych egipskich zabytków, a także budowle uznawane za jeden z siedmiu cudów świata. Zostały wybudowane około 4000 lat temu i stanowią kompleks w skład, którego wchodzą piramidy Cheopsa, Chefrena, Mykerinosa oraz szereg mniejszych grobowców, a także kwatery budowniczych.

Zasadniczo każdy turysta przybywający do Egiptu zaczyna jego zwiedzanie właśnie od piramid i z pewnością wędrówka po komatach i korytarza, które zostały wzniesione czterdzieści wieków temu dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń. Gdy patrzymy na nie z oddali sprawiają wrażenie niepozornych pagórków, jednak wraz ze zbliżaniem się do nich dociera do na ich wielkość i monumentalność. Piramidy były przeznaczone na grobowce faraonów i ich wielkość miała za zadanie pokazywać ich wielkość i potęgę.

Największa piramida powstała około 2560 r. p.n.e., ma wysokość 147 m, boki mierzą po 227 m, do jej budowy zostało wykorzystanych 2,5 mln kamiennych bloków, a każdy z nich waży średnio 2,5 tony. Początkowo ściany były obłożone wapieniem, który nie zachował się do obecnych czasów. Wewnątrz znajduje się szereg komór i korytarzy, które można zwiedzać. Ciekawostką jest to, że wewnątrz odkryto jedynie pusty sarkofag. Jeszcze do lat osiemdziesiątych XX wieku można się było wspinać się na szczyt piramidy, ale w trosce o bezpieczeństwo turystów jak i o zachowanie piramid w dobrym stanie zostało to zabronione.

Wejście na płaskowyż w Gizie jest możliwie między 8 a 17 kosztuje 60 EGP, natomiast do piramidy Cheopsa 100 EGP. W środku piramid nie wolno używać żadnych aparatów ani kamer.

Wielki Sfinks w Gizie  to posąg lwa z ludzką głową wykuty z jednego bloku skalnego, ma 20 m wysokości i 57 m długości. Przedstawia prawdopodobnie faraona Chefrena. Położony jest u stóp nekropolii w Gizie, w stronę Nilu. Przez lata był wielokrotnie zasypywany piaskiem, już za panowania Totmesa IV trzeba było go odkopywać, jednak dopiero w 1925 został całkowicie odkopany i poddany zabiegom konserwacyjnym.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *