Share this post on:

W zachodniej części Teb znajduje się Dolina Królów, miejsce pochówku faraonów od XVIII do XIX dynastii. W czasie badań archeologicznych zostały tu odkryte 63 grobowce oraz 20 już rozpoczętych, ale nigdy nie ukończonych budowli. Grobowce zostały wykute w skale i każdy z nich stanowi osobny kompleks grobowy z siecią korytarzy i komnatami.

Grobowce w Dolinie Królów były bogato wyposażone, niestety większość z nich została splądrowana jeszcze w starożytności. Jedynym odkrytym przez archeologów niesplądrowanym grobowcem był grób Tutenchamona. Natomiast największą budowlą jest grobowiec faraona Seti I, ma on powierzchnię około 120 m2, na ścianach i sufitach nie brakuje pięknych malowideł i reliefów. Na freskach widnieją wizerunki króla i bóstw oraz sceny z ceremonii pogrzebowej. Grobowiec został odkryty w 1817 roku przez Giovanniego Battistę Belzoni. Jest to jedna z bardziej wyrafinowanych konstrukcji architektonicznych w Dolinie Królów.

Grobowiec Tutanchamona odkryto 4 listopada 1922 roku i dokonał tego Howard Carter. Było to jedno z bardziej znanych i sensacyjnych odkryć, bo wewnątrz spoczywała mumia króla, a i sam sarkofag był ze złota ozdobionego kamieniami szlachetnymi. Na mumii spoczywała złota maska, będąca wizerunkiem króla.

Warte obejrzenia są również grobowce Ramzesa V i Ramzesa VI, a także Amenhotepa II.

Świątynia Luksorska znana jest również pod inna nazwa jako Świątynia Narodzin Amona. Jej budowa rozpoczęła się za panowania faraona Amenhotepa III w XIV wieku p.n.e. a zakończyła za Ramzesa II, który w XIII w. p.n.e. dokończył jej rozbudowę. Świątynia była bardzo bogato wyposażona i ozdobiona, do naszych czasów przetrwały tylko dwa posągi Ramzesa i królowej Nefertari. Ściany były ozdobione reliefami i malowidłami, część z nich zachowała się również.

Świątynia w Luksorze łączy się aleją procesyjną liczącą 3 km ze Świątynią w Karnaku. Wzdłuż alei stoją posągi sfinksów i trzeba przyznać, że wędrówka nią pozostawia niezatarte wrażenie na każdym turyście. Wejście do świątyni otwierają dwa ogromne pylony czyli olbrzymie bramy z kolumn, z których każda ma szerokość 65 m. Gdy przejdziemy dalej wchodzimy na zbudowany za czasów Ramzesa II bardzo duży dziedziniec, wokół którego stoją posągi faraona Ramzesa, królowej Nefertari, z boku stoi również kaplica Hatszepsut. Dalej gdy przejdziemy dziedziniec zobaczymy przepiękną trójnawową salę z pięknymi kolumnami nazywaną kolumnadą Amenhotepa III, wejścia do niej strzegą dwa ogromne posągi Ramzesa II. Same kolumny u zwieńczenia są ozdobione rozkwitającymi kwiatami papirusu.Za kolumnadą znajduje się dziedziniec Amenhotepa, z którego przechodzi się do sali hypostylowej i dalej do sanktuarium trzech tebańskich bóstw Amona, Chonsu i Mut.

Luksor to w ogóle miejsce niezwykłe i często nazywa się je muzeum świata, bo oprócz Świątyni Luksorskiej nie brakuje tu przepięknych zabytków architektury egipskiej.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *