Share this post on:

Świątynia w Abu Simbel została wybudowana w XIII w p.n.e. za panowania faraona Ramzesa II na cześć bóstw Słońca. Miała być też symbolem i świadectwem władzy i potęgi samego faraona.

Co zobaczymy na terenie świątyni w Abu Simbel?

Gdy zbliżamy się do świątyni to pierwsze co widzimy to olbrzymie cztery posągi Ramzesa II, mają one po 20 m, a sama świątynia ma 30 m. U stóp faraona znajdują się mniejsze posągi jego żony i dzieci, a także matki. Gdy miniemy posągi znajdziemy się w ogromnej sali z posągiem boga Ozyrysa. Świątynia została wyrzeźbiona w skale. Zmysł inżynierski dawnych budowniczych robią bardzo duże wrażenie na zwiedzających, zwłaszcza, kiedy uświadomimy sobie ile pracy wymagało wykucie w skałach niektórych z sali, a są i takie, które sięgają w głąb aż na 56 m. ściany sa bogato zdobione, głównie reliefami, które pokazują faraona w trakcie zwycięskich wal, a także bóstwa, którym świątynia została poświęcona. Oprócz głównej świątyni poniżej znajdują się mniejsze budowle, czyli świątynie poświęcone Nefertari i bóstwu Hathor.

W latach sześćdziesiątych XX wieku świątyni w Abu Simbel groziło zalanie, a to za sprawą budowy Wielkiej Tamy pod Asuanem. Postanowiono wraz z pomocą finansową z UNESCO przenieść całość wyżej. Budowla została pocięta na 1036 bloków i przeniesiona o 90 m wyżej, bez żadnego uszczerbku dla całości konstrukcji. Warto wiedzieć, że pracami kierował Polak – Kazimierz Michałowski.

Piramida schodkowa Dżesera jest najstarszą zachowaną egipską piramidą, szacuje się jej wybudowanie na około 2650 r. p.n.e. Znajduje się ona na północny – zachód od Memfis. Sama piramida stanowi centralny punkt kompleksu grobowego, który dodatkowo jest otoczony murem i wyposażonym w dziedziniec oraz budynki niezbędna do celebrowania uroczystości. Piramida został wybudowana przez architekta Imhotepa na polecenie faraona. Jest to piramida, od której można powiedzieć zaczęła się rewolucja w budownictwie grobowców, bo dotychczas faraonów grzebano w wybudowanych z cegły mułowej mastabach. Jej kształt, położenie, materiały do jej budowy użyte – wszystko to było innowacyjne z punktu widzenia dotychczasowej architektury.

Piramida ma wielkość u podstawy 125 x 109 m, wysokość 62,3 m, składa się z sześciu segmentów, które mają kształt mastab.

Oprócz komór grobowych są tutaj również magazyny z wyposażeniem grobowym. Otoczenie piramidy zostało tak pomyślane i skonstruowane, aby odtworzyć stolicę kraju w miniaturze. Na dziedzińcu jest podium, jest szereg kaplic poświęconych różnym bóstwom, są również miniatury pałaców królewskich. Dodatkowo w całym kompleksie stoją liczne posągi, a wewnątrz piramidy w zamurowanej komorze stoi posąg króla Dżesera.

Share this post on:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *